Kurumsal SEO Neden Gereklidir ve Nasıl Yapılır?

Klasik SEO çalışmaları yanı sıra kurumsal SEO çalışmaları da oldukça önem arz etmektedir. Hatta kurumsal SEO çalışmalarının çok daha önemli olduğunu ifade edebiliriz. Zira kurumsal SEO çalışmaları neticesinde ürün satışları daha da artmaktadır. Bu da markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlemeyi sağlamaktadır.

Neden Gerekli?

Günümüz şartlarında sanal ortamda aktif ve etkili olmayan kurumların ilerlemeleri belirli bir noktaya kadar erişebilmektedir. Ancak daha sonrasına ulaşabilmek için yapılması gereken kurumsal SEO çalışmaları yapmaktır. Bu konuda Türkiye’de birçok kurumsal seocu vardır ve kendilerinden profesyonel kurumsal seo danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Bu çalışmalar sadece satışları artırmakla kalmamakta aynı zamanda da markalaşmayı sağlamaktadır. günümüzde ise kurumlar ticari faaliyetlerinden çok markalarından kazanç elde etmektedirler. İşte bu sebeple kurumsal SEO çalışmaları önem kazanmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Normal SEO çalışmaları ile büyük oranda benzerlik gösteren bu çalışmalarda amaç ürün satışını sağlamak olması nedeniyle bu alana yoğunlaşılmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak rakip analizi belirgin bir şekilde ön plana çıkmaktadır. Bu kapsamda rakiplerin site kodlamaları anahtar kelime kullanımları gibi hususlar ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Ardından da bir rapor oluşturularak eksik olunan yerler tespit edilmektedir. Daha sonra da bu eksik noktalara odaklanılarak öne geçmek hedeflenmektedir.

Site İçi ve Site Dışı Çalışmalar

Kurumsal SEO çalışmalarında da site içi ve dışı çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda site içinde anahtar kelimelerin kullanımı, yoğunluğu, site hızı, görsel kullanımı, sitenin dizaynı ve tasarımı gibi hususlar site içi SEO çalışmalarına girmektedir. Bu çalışmalarda kullanıcı deneyimi en dikkat edilen husustur. Eğer kullanıcılar bir şeyi beğenmiyorsa bundan uzak durmak eğer beğeniyorlarsa da bunu daha da geliştirmek gerekmektedir.

Ayrıca sadece kullanıcıların değil aynı zamanda da arama motorlarının algoritmalarını dikkate almak gerekmektedir. Zira sizleri üst sıralara taşıyacak olan bunlardır. Tüm bunları iyi bir şekilde gerçekleştirebilmek için ise iyi bir gözlemci olmak gerekmektedir. Ayrıca istatiksel verileri daha iyi bir şekilde değerlendirmek de gerekmektedir. Böylelikle eksi ve artılar ortaya çıkacaktır.

Site dışı kurumsal SEO çalışmaları kapsamında da özellikle backlink çalışmaları ön plana çıkmaktadır. Bu kaliteli sitelerden sizin sitenize link verilmesi anlamına gelmektedir. Bir nevi kaliteli sitelerden sizlere referans olunmakta ve arama motorları da sizlerin puanlarınızı yükseltmektedir.

Sosyal Medya Çalışmaları

Site dışı SEO çalışmaları arasında önemli olan hususlardan bir diğeri de sosyal medya çalışmaları olmaktadır. Bu rakiplerinize karşı birçok adım öne geçmek anlamına gelmektedir. Sizler de farklı olmak ve en iyiye ulaşmak istiyorsanız bu durumda yapmanız gereken sosyal medya platformlarını etkin bir şekilde kullanmaktır. Bu sayede görünürlük artacağı gibi markalaşma yolunda dev adımlarla ilerlemek mümkün olacaktır.

Ayrıca sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımların orijinal olması da son derece önemlidir. Bu kapsamda özgün bir şekilde hazırlanmış paylaşımlar yapılmalı ve görsellerle de desteklenmelidir. Bununla birlikte sosyal medya platformları içerisinde yapılan paylaşımların daha fazla kişiye ulaşabilmesi için her bir platformun yoğun bir şekilde kullanıldığı zaman dilimleri içerisinde paylaşımlar yapılmalıdır.

Ayrıca alanınızla ilgili kurumsal sosyal medya hesaplarını da takip ederek onları da etiketlemeniz görünürlüğünüzü artıracaktır. Bunların altına yapacağınız yorumlar da yine bu şekilde marka yolunda ilerlemenize katkıda bulunacaktır.