Meme Küçültme Nedir?

Meme Küçültme

Büyük ve ağır memelere sahip olan bir çok kadının fiziksel olarak fazlasıyla rahatsızlıkları oluşabilmektedir. Büyük memelerin ağırlığı sırt ve boyun ağrılarına, deri pişiklerine, iskelet bozukluklarına kimi zaman nefes alma problemlerine bile yol açmaktadır. Genç bayanlar ve kadınları çoğu memelerin büyüklüğü hakkında bilgi sahibidirler. Bu problemlere sahip olan kadınlar meme küçültme ameliyatını olmak istemektedirler. Meme küçültme ameliyatı olan kişiler kendilerini daha güvende ve daha aktif bir hayat yaşama imkanını yakalamaktadırlar. Meme küçültme işlemi, meme dokusu ve deri çıkartıralarak daha küçük, şekilli ve dik memelere sahip olmaları sağlanmaktadır. Meme başı çevresindeki deride küçültülür. Bu deri, meme başının çevresinde bazen daha koyu bir renk oluşturur. Amaç vücudunun diğer kısımları ile uyumlu ve çekici bir meme görünümü elde etmektir.

Meme Küçültme Konsültasyon

Doktorunuz ayrıntılı tıp durumunuza bakacak ve daha önce geçirdiğiniz varsa eğer ameliyatlarınızı soracaktır. Sizi kontrol ederken operasyon sonrası memeleriniz görünümü hakkında ve meme başının yeni yerini olası boyutlarını göstermektedir. Doktorunuz ameliyat ile ilgili herşey açıklar ve nasıl bir görünüm istediğinizi size soracaktır. Boyun ve sırt ağrısı çeken kişiler her zaman mümkün oldukça küçük olmasını istemektedirler.  Doktorunuz bazı faktörleri göz önüne alarak bu kararı vermenizi sizden isteyecektir. Bunların içeriklerine biraz değinelim. Memelerin asimetrik olması ameliyattan sonra normaldir.

Operasyon ile mümkün olduğunca simetrik bir hal alacaktır. İzlerin olacağı yerler teknik ve zamanla da izlerin solup dikkat çekmeyeceği size söylenecektir. Meme küçültme sonrası emzirme pozisyonları ile alakalı teknikler size aktarılacaktır. Bazı durumlarda sağlık durumları nedeni ile opera olmak süt vermenin önüne geçebilmektedir. Bazen süt verme durumu önceden belirlenemez. Bu durumda çocuk düşünüyorsanız ameliyatı erteleme kararı alabilirsiniz.

 

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyatı olduktan sonra hemen eve gidebilirsiniz. Eğer bazı kombinasyonlar gelişirse bir gece hastanede kalmak gerekebilmektedir. Ortalama 2.5 saat sürmektedir ameliyat. Ameliyat öncesi yapılan çizimlere uygunluk ile fazla meme ve deri dokusu çıkartılır. Meme başı alttaki doku üzerine taşınmaktadır. Böylelikle istenilen pozisyona getirilir. Dikleştirilir ve yeni bir meme elde edilmiş olur. Dikiş hattı meme başı çevresinde aşağı inen tek bir çizgiden oluşmaktadır. Eriyebilen sütür ( dikiş ) kullanılır ve dikişlerin alınması gerekmez.

Meme Küçültme İyileşme Dönemi

Ameliyat sonrasında hafif ağrılarınız olması normaldir. Bu durumlar ağrı kesicilerle önlenebilmektedir. Sargı ve pansumanınız iyileşme döneminde kuru tutulmalıdır. İlk 2 ay destekli bir sütyen doktorunuz tarafından söylenecektir. Az miktarlar da morarma ve şişlik olması sizi korkutmasın. Ödem sonucu olarak memeleriniz beklediğinizden büyük görünebilmektedir. 2-3 haftadan sonra inmeye başlayacaktır. Ameliyattan sonra kendisi yorgun hissetmeniz gayet normaldir. 3-4 hafta aşırı egzersizlerden sakınmalısınız. Aşırı alkol ve sigara kullanmamalısınız. Sigara ve alkol kan dolaşımına gireceğinden kanama ve morarmayı attıracaktır.

Meme Küçültme Operasyonu

Kısaca toparlarsak anestezi genel olarak yapılmaktadır. Hastanede kalmanız durumunuza göre değişiklik gösterecektir fakat bir sorun olmadıkça kalmanıza gerek de kalmayacaktır. Dikişler eriyebilen dikiş olduğundan kendiliğinden çıkacaktır. İşinize geri dönmeniz 3-7 gün arasında değişecektir. Kendinizi nasıl hissedeceğinize bağlı olarak işe geri dönebilirsiniz fazla yorulmamanız şartıyla. Tam iyileşmeniz 1 sene sürecektir. Ameliyattan sonra ağırlık kaldırmaktan kaçınmalısınız. Meme küçültme operasyonu daha fazlasını öğrenmek için http://estetiks.net/estetik-ameliyatlar/vucut-estetigi/meme-kucultme-izmir/ sayfasından bilgi edinebilirsiniz.